Dlouho mě hryzala v hlavě otázka, na kterou jsem se chtěl zeptat našeho pana faráře, ovšem, když byla vhodná chvíle, tak jsem na ni ovšem zapomínal.

Konečně jsem si na ni vzpomněl včera (13.1.2013, pozn.) na spolču a taky jsem se na ni otázal:

"Je možné aby Bůh posílal u katolíků (přesně řečeno římsko-katolíků) lidi ke kněžství a zároveň do manželství?"

Docela těžká otázka nejenom pro kněze, vyučujícího teologa, biskupa nebo dokonce samotného Svatého otce.

Náš pan farář za přítomnosti našeho jáhna a dalších děcek ze spolča se mně snažil ze všech sil odpovědět. Jenže na tuhle otázku neexistuje žádná 100% odpověď. Za bývalého režimu byla prý výjimečná situace, kdy se světili i ženatí a dokonce i jedna žena. Po pádu komunismu nastala situace, kdy ženatí museli podstoupit docela tvrdé podmínky pro to, aby mohli pokračovat v kněžské službě a zároveň míti rodinu. Ovšem jsou to, a to slovo nemám rád - výjimky.

Ovšem to mi moc neřeklo. A tak jsem setrval v neurčité nerozhodnosti až do chvíle, než jsem si přečetl e-mail, který mi poslal právě náš pan farář:

Zdravím Tě Dane, ještě mě večer napdlo pár postřehů ke Tvé včerejší otázce.
Myslím, že pokud člověk cítí povolání ke kněžství, měl by být schopen i života v manželství. Pokud by si takový život neuměl ani představit a pokud by se mu třeba nelíbily ženy, pochyboval bych o povolání ke kněžství.
K nejhrubšímu rozlišení jsou důležité 3 věci: 1. že nad tím, člověk vážně uvažuje. 2. přirozené předpoklady - intelekt a psychické i fyzické zdraví. 3. souhlas církve.
Nestačí, že já chci, nebo, že jsem přesvědčen, že Bůh chce, ale je nutné obojí. Já musím chtít a zároveň věřit (být přesvěčen), že chce i Bůh.
Bůh zve a nechává člověku svobodu se rozhodnout.
Kdo se za správné rozlišení povolání modlí, tak jistě ve spráný čas pozná. po které cestě se vydat.
Důležité je sebrat odvahu a nějaké rozhodnutí udělat. Manažeři říkají, že je lepší špané rozhodnutí než žádné. Svěcení ani svatba není hned. Je zde období studia anebo období známosti - to je čas, ve kterém člověk může nabýt jistoty, nebo svobodně změnit cestu. Zároveň je to čas, kdy člověk naplno na sobě pracuje, aby ve vybraném směru šel dál.
Měj se pěkně
o. Josef

Prosím za případné komentáře, otázky, ale i modlitby, kterých není nikdy nazbyt.

Modlete se za všechny, kteří se rozhodují, jakou cestou se mají vydat, i za sebe. Děkuji :)